2. pisni izpit iz fizike                                         

Nova Gorica, 4.9. 2000

 

  1. Kroglica z maso 100g je pripeta na strop z 1 m dolgo vrvico. Kroglico povlečemo iz ravnovesne lege in jo držimo odklonjeno s silo 0.2 N v vodoravni smeri. Kolikšen je kot med vrvico in stropom? Ko kroglico spustimo, zaniha. V kolikšnem času opravi kroglica en nihaj? Kolikšna je kinetična energija kroglice, ko potuje skozi ravnovesno lego?
  2. Votla bakrena krogla z volumnom 1 liter lebdi pod vodno gladino pri temperaturi 20oC. Koliko so debele stene krogle? Ko vodo in s tem kroglo segrejemo na 60oC se del krogle dvigne nad vodno gladino. Kolikšen del krogle gleda takrat iz vode? (gostota vode je 1 kg/dm3, gostota bakra pa 8,96 kg/dm3, volumski temperaturni koefecient raztezanja za bakra je 5´10-5 /K)
  3. Bakreno žico dolžine 100 m in preseka 1 mm2 navijemo v tuljavo z radijem 10 cm in dolžine 9 cm. Tuljavo postavimo v homogeno magnetno polje B = 0.5 T. Kot med osjo tuljave in smerjo magnetnega polja je 60o. Na tuljavo prključimo napetost 10 V. Kolikšen tok teče po tuljavi? Kolikšno je celotno magnetno polje v sredini tuljave? Kolikšen je navor zunanjega magnetnega polja na tuljavo? (specifični upor bakra je 1.6 ´10-8 Wm, mo = 4p´10-7 Vs/Am)
  4. Na optično klop postavimo po vrsti predmet višine 10 cm, zbiralno lečo in konkavno zrcalo. Razdalja med  predmetom in lečo je 40 cm, med lečo in zrcalom pa 60 cm. Goriščna razdalja leče je 20 cm, krivinski radij zrcala pa 60 cm. Kje in kako velika je slika predmeta, ki jo dobimo po preslikavi preko leče in zrcala? Izračunaj najprej velikost in lego slike po preslikavi preko leče!